marți, 19 aprilie 2016

Dacă eşti la dietă, încearcă aceste ceaiuri pentru slăbit

Ceaiurile pentru slăbit sunt de un real ajutor în orice dietă. Nu este suficient doar să mănânci sănătos sau doar să faci mişcare pentru a mai da jos din kilogramele în plus. Trebuie să bei şi ceaiuri pentru că ele au numeroase proprietăţi benefice în arderea grăsimilor şi în detoxifiere. Sunt bune la gust, foarte sănătoase, aşa că nu ai niciun motiv pentru a nu le consuma. Doar dacă nu îţi plac...

Ceaiurile pentru slăbit contribuie la pierderea rapidă a kilogramelor, la eliminarea excesului de apă, au efect antioxidant şi revigorant. În funcţie de tipul lor, ceaiurile pentru slăbit pot fi consumate zi de zi înainte sau după masă. Încearcă-le pe cele cu acţiune detoxifiantă sau diuretică.

Eu vă recomand următoarele ceaiuri pentru slăbit:
- ceaiul roşu: împiedică declanşarea senzaţiei de foame şi stocarea grăsimilor, nu conţine cofeină, are puţine calorii şi un gust dulce.
- ceaiul alb: conţine de trei ori mai mulţi antioxidanţi decât ceaiul verde, accelerează procesul de ardere al grăsimilor şi împiedică stocarea lor.
- ceaiul de coada calului: ajută şi el la detoxifierea organismului, eliminând toxinele din sânge.
- ceaiul de păpădie: este un excelent depurativ şi diuretic. Se consumă două căni de ceai pe zi.
- ceaiul de cozi de cireşe: are efect diuretic şi depurativ, astfel că elimină toxinele din sânge şi grăsimea.


luni, 4 aprilie 2016

Ştiai că uleiul de cocos ajută la slăbit?

Uleiul de cocos ajută la pierderea kilogramelor în plus. Dacă te surprinde acest lucru, este de înţeles. Am crescut ştiind că grăsimile nu sunt bune pentru organism şi că trebuie să renunţăm la ele dacă vrem să avem un stil de viaţă sănătos.

Ei bine, nu toate grăsimile duc la creşterea în greutate, dimpotrivă. Una dintre excepţii este uleiul de cocos care chiar ajută la slăbit (pe lângă numeroase alte beneficii pe care le aduce sănătăţii). Iată despre ce este vorba în dieta cu ulei de cocos:
- acest ulei suprimă pofta de mâncare şi instalează senzaţia de saţietate
- trebuie consumate trei linguri de ulei de-a lungul unei zile, pentru ca organismul să nu mai poftească după dulciuri sau mâncăruri nesănătoase
- dieta cu ulei de cocos presupune adăugarea uleiului de cocos în felurile de mâncare preparate (el poate fi adăugat în cafea, ceai, în sucurile de fructe naturale sau pe pâine integrală, în loc de unt)


Iată cum poate fi inclus în mesele zilnice:
- la micul dejun: o felie de pâine integrală unsă cu o lingură de ulei de cocos şi două ouă fierte
- la prânz: supă de legume (în care a fost adăugată o lingură de ulei de cocos)
- la cină: peşte sau piept de pui la grătar cu salată de legume (preparată cu o lingură de ulei de cocos)


Dacă te-am intrigat cu articolul meu, te invit să citeşti şi informaţiile de aici despre utilizarea uleiului de cocos în alimentaţie. 

vineri, 18 martie 2016

Încearcă şi tu această reţetă de post: salată de orez cu măsline!


Mie îmi place mult să testez reţete noi, mai ales în perioadele de post, când posibilităţile sunt nenumărate, având în vedere combinaţiile de fructe şi legume ce pot fi făcute. Astăzi am decis să vă prezint o reţetă de post pe care am încercat-o zilele trecute şi care mi-a plăcut mult. Se prepară uşor şi este săţioasă. Doar are orez, nu? :P

Pentru salata de orez cu măsline ai nevoie de o cană de orez, 100 gr măsline, o ceapă verde, o legătură de pătrunjel, 2 linguri de ulei de măsline, o lingură de oţet, sare şi piper. Iată cum se prepară:
- se spală bine orezul şi se fierbe în  patru căni de apă cu sare
- se scurge şi se spală într-un jet de apă caldă, apoi într-unul de apă rece. Se scurge din nou şi se pune într-un bol
- se taie în jumătate măslinele, se scot sâmburii şi se fierb în apă
- se scurg după primul clocot şi se adaugă peste orez
- se adaugă ceapa tăiată mărunt, se adaugă uleiul, oţetul şi pătrunjelul tocat şi se condimentează după gust.

Asta este tot. Simplu, nu? :D

Mai multe reţete de post găseşti în articolul de aici.


miercuri, 24 februarie 2016

Beneficiile incredibile ale consumului de spirulină

Am început să iau de câteva săptămâni spirulină pudră și trebuie să vă povestesc și vouă cât de bine mă simt urmând acest tratament. Am vrut să iau mai demult spirulină, dar am tot amânat momentul pentru că îmi era frică de gust. Amestec în fiecare dimineață câte o linguriță de pudră cu apă sau sucuri de fructe sau o amestec în smoothie-uri.  Am încercat să o consum și cu iaurt, dar nu merge așa de bine. Mă simt mai odihnită și am mai multă energie, îmi simt corpul mai ușor, iar pielea feței este mult mai curată, iar coșurile apar mai rar.


Dar să vă povestesc puțin despre spirulină și la ce mai este ea bună. Poate vă este și vouă de ajutor în anumite afecțiuni. Spirulina este o algă de culoare verde care a început să fie studiată și utilizată ca supliment alimentar din anul 1970. Este recomandată vegetarienilor pentru nutrienţi suplimentari, persoanelor în vârstă și celor solicitate din punct de vedere fizic, chiar și copiilor care refuză să consume fructe și legume.  

Spirulina este benefică pentru bolnavii cu diabet de tip 1, pentru că stimulează producţia de insulină, alungă oboseala și este indicată în perioadele de efort intens, fizic şi intelectual. Este recomandat consumul ei după operaţii pentru că ajută în perioadele de recuperare și de vindecare sau pentru scăderea nivelului de colesterol total și de colesterol LDL (rău).

Eu vă recomand cu drag spirulina. Mai multe informații despre ea puteți citi aici.

vineri, 5 februarie 2016

Zahărul – atât de nociv pentru organism!

Dulciurile. Putem trăi fără ele? Eu afirm cu toată sinceritatea că DA! De când am descoperit că fiecare om consumă, în medie, mai mult de 50 de kilograme de zahăr pe an, am decis că trebuie să renunț treptat la consumul de zahăr. 50 de kilograme este o cantitate foarte mare de zahăr! Mă tot întreb unde mai încape atâta zahăr în organism?

Mulți dintre noi îl consumăm fără să conștientizăm acest lucru, deoarece multe alimente nu sunt atât de dulci și credem că nu au în compoziție cantități mari de zahăr. Zahărul a fost legat de-a lungul timpului de numeroase probleme de sănătate, de la obezitate, până la apariția cariilor dentare. Am mai citit în articolul de aici că ideal este să menținem în sânge un nivel de zahăr stabil și pentru asta trebuie să stăm departe de alimentele din comerț care au un conținut bogat de zahăr alb sau de sirop de porumb.


În articol sunt prezentate efectele pe care zahărul le are asupra organismului nostru, dar și o listă de alimente care sunt considerate sănătoase, dar care de fapt, au mult mai mult zahăr decât credem. Eu voi renunța treptat la zahăr pentru că este foarte nociv pentru corp. Lectură plăcută! 

joi, 17 decembrie 2015

Delicii cu puține calorii pentru sărbătorile de iarnă

Mai sunt 7 zile până când în fiecare casă va domni mirosul de cozonac și de turtă dulce. Dar ești la dietă și nu știi dacă vei putea face față acestor tentații? Eu îți propun o prăjitură cu puține calorii pe care o poți pregăti ușor și cu care îți vei satisface pofta de dulce de sărbători: chec cu banane. Vei evita astfel tortul însiropat, tartele și prăjiturile cu cremă de ciocolată pe care cu siguranță le va pregăti mama ta. J


Ai nevoie de o jumătate cană făină integrală, o jumătate cană îndulcitor după gust (miere, extract de stevie etc.), o lingură unt, un vârf de cuţit praf de copt, 3 banane pasate, 2 ouă, jumătate ceașcă apă.
Se prepară astfel: se amestecă untul cu zahărul, apoi se adaugă ouăle, bananele pasate şi jumătate de ceaşcă de apă. Se adaugă la final făina şi praful de copt. Compoziţia se pune într-o tavă de chec și se bagă la cuptor pentru o jumătate de oră. Mie îmi place checul cu diverse semințe în el, astfel că poți adăuga în compoziție nuci, migdale, alune de pădure, semințe de chia sau de dovleac. Simplu și delicios. :D

Mai multe rețete de prăjituri aici.

vineri, 4 decembrie 2015

Pregătește pentru Crăciun o salată cu portocale


Pentru mine sărbătorile de iarnă înseamnă bradul împodobit în familie, miros de cozonaci și de turtă dulce, de vin fiert cu scorțișoară și felii de portocale, masa luată împreună cu rudele și prietenii dragi. Anul trecut am pregătit ca garnitură pentru cina de Crăciun o salată minunată cu piept de pui și portocală (că tot e sezonul portocalelor). Credeam că nu va avea trecere la invitați, dar a fost foarte apreciată și mâncată rapid.

Este o rețetă ieftină, ușor de preparat și sănătoasă, pe care o vor iubi și copiii. Portocalele sunt ușor de digerat și ne încarcă organismul cu energie și cu vitamina C. Unde mai pui că este foarte potrivită pentru persoanele aflate la dietă. Vă las rețeta mai jos în cazul în care doriți să o pregătiți și voi Crăciunul acesta.

Ingrediente: o portocală, un pumn de broccoli, două roșii, un ardei gras, o jumătate de palmă de piept de pui (fiert, la cuptor sau pe grătar), sare și piper. Se taie cubulețe toate ingredientele, se amestecă într-un castron și se condimentează cu sare și piper, după gust.

Și, dacă vreți să fiți și mai aventuroși cu meniul de Crăciun, puteți încerca și salatele de aici. :P