marți, 14 iunie 2016

O detoxifiere pe bază de ceaiuri



Cum a sosit sezonul cald cum ne gândim la cele mai interesante şi sănătoase moduri de slăbit. Am aflat că pentru a slăbi sănătos este bine să apelăm la o detoxifiere pe bază de ceaiuri.
Da, ceaiuri. Nu legume, nu fructe. Interesant, nu?

Detoxifierea este primul pas către o slăbire eficientă şi sănătoasă. Noi, femeile, ne-am dori să mâncâm fără să ne îngrăsăm. Unele pot, altele nu. Este ok pentru norocoase şi puţin mai greu, dar nu imposibil pentru cele care trebui să aibă grijă la cantitatea de mâncare pe care o consumă.

Ceaiurile sunt o metodă foarte ok pentru a ne detoxifia organismul. Am găsit câteva ceaiuri care ne pot ajuta în acest sens…adică să ne curăţăm organismul de acele substanţe ,,instruse,, care ne fac rău.
Iată câteva  idei de ceaiuri:
-ceai de soc,
-băuturi pe bază de alge în combinaţie cu alte substanţe care ajută la pierderea kilogramelor
-ceai verde.
Consumând câte o cană de ceai atât dimineaţa, cât şi seara, oraganismul dumneavoastră va avea parte de o curăţare sigură, rapidă şi sănătoasă.

Aceste cure de detoxifiere trebuie să fie însoţite şi de sport, iar sezonul cald permite acest lucru.


miercuri, 1 iunie 2016

Încurajează-ţi copilul să facă mişcare!


În ziua de astăzi, copiii au devenit sedentari din cauza televizorului, a jocurilor pe calculator sau a altor gadgeturi. Eram într-o zi la o trecere de pietoni. În faţa mea era o mămică cu un băieţel. Acesta avea în mână o tabletă şi se juca pe ea. Din neatenţie, a scăpat-o pe jos. Nu vă imaginaţi ce plânsete au început şi ce promisiuni a trebuit să îi facă mama ca să termine cu văicărelile.

De vină pentru această situaţie sunt părinţii. Le dau copiilor telefoane sau tablete la niciun an şi îi învaţă cu ele pentru a sta liniştiţi şi a nu plânge. Pe lângă sedentarism, mai adăugaţi alimentaţia nesănătoasă şi desele gustări dulci oferite copiilor şi bineînţeles că aceştia devin supraponderali. Iar apoi, tot aceşti părinţi, caută diete pentru ca cei mici să slăbească... nu mi se pare normal...


Ştii ce poţi face pentru ca cel mic să fie sănătos şi fericit fără televizor sau calculator în fiecare zi? Învaţă-l cu un regim alimentar sănătos, cu gustări sănătoase şi fă un efort pentru a petrece împreună timpul liber. Specialiştii recomandă cel puţin o oră de mişcare în fiecare zi. Fie că este vorba de plimbări în parc, mers cu bicicleta sau pe role, prin aceste mijloace vei descuraja sedentarismul şi, atâta timp cât îi stabileşti un stil de viaţă sănătos, copilul va respecta  rutina pe măsură ce va creşte şi nu va avea probleme cu kilogramele în plus. 


marți, 19 aprilie 2016

Dacă eşti la dietă, încearcă aceste ceaiuri pentru slăbit

Ceaiurile pentru slăbit sunt de un real ajutor în orice dietă. Nu este suficient doar să mănânci sănătos sau doar să faci mişcare pentru a mai da jos din kilogramele în plus. Trebuie să bei şi ceaiuri pentru că ele au numeroase proprietăţi benefice în arderea grăsimilor şi în detoxifiere. Sunt bune la gust, foarte sănătoase, aşa că nu ai niciun motiv pentru a nu le consuma. Doar dacă nu îţi plac...

Ceaiurile pentru slăbit contribuie la pierderea rapidă a kilogramelor, la eliminarea excesului de apă, au efect antioxidant şi revigorant. În funcţie de tipul lor, ceaiurile pentru slăbit pot fi consumate zi de zi înainte sau după masă. Încearcă-le pe cele cu acţiune detoxifiantă sau diuretică.

Eu vă recomand următoarele ceaiuri pentru slăbit:
- ceaiul roşu: împiedică declanşarea senzaţiei de foame şi stocarea grăsimilor, nu conţine cofeină, are puţine calorii şi un gust dulce.
- ceaiul alb: conţine de trei ori mai mulţi antioxidanţi decât ceaiul verde, accelerează procesul de ardere al grăsimilor şi împiedică stocarea lor.
- ceaiul de coada calului: ajută şi el la detoxifierea organismului, eliminând toxinele din sânge.
- ceaiul de păpădie: este un excelent depurativ şi diuretic. Se consumă două căni de ceai pe zi.
- ceaiul de cozi de cireşe: are efect diuretic şi depurativ, astfel că elimină toxinele din sânge şi grăsimea.


luni, 4 aprilie 2016

Ştiai că uleiul de cocos ajută la slăbit?

Uleiul de cocos ajută la pierderea kilogramelor în plus. Dacă te surprinde acest lucru, este de înţeles. Am crescut ştiind că grăsimile nu sunt bune pentru organism şi că trebuie să renunţăm la ele dacă vrem să avem un stil de viaţă sănătos.

Ei bine, nu toate grăsimile duc la creşterea în greutate, dimpotrivă. Una dintre excepţii este uleiul de cocos care chiar ajută la slăbit (pe lângă numeroase alte beneficii pe care le aduce sănătăţii). Iată despre ce este vorba în dieta cu ulei de cocos:
- acest ulei suprimă pofta de mâncare şi instalează senzaţia de saţietate
- trebuie consumate trei linguri de ulei de-a lungul unei zile, pentru ca organismul să nu mai poftească după dulciuri sau mâncăruri nesănătoase
- dieta cu ulei de cocos presupune adăugarea uleiului de cocos în felurile de mâncare preparate (el poate fi adăugat în cafea, ceai, în sucurile de fructe naturale sau pe pâine integrală, în loc de unt)


Iată cum poate fi inclus în mesele zilnice:
- la micul dejun: o felie de pâine integrală unsă cu o lingură de ulei de cocos şi două ouă fierte
- la prânz: supă de legume (în care a fost adăugată o lingură de ulei de cocos)
- la cină: peşte sau piept de pui la grătar cu salată de legume (preparată cu o lingură de ulei de cocos)


Dacă te-am intrigat cu articolul meu, te invit să citeşti şi informaţiile de aici despre utilizarea uleiului de cocos în alimentaţie. 

vineri, 18 martie 2016

Încearcă şi tu această reţetă de post: salată de orez cu măsline!


Mie îmi place mult să testez reţete noi, mai ales în perioadele de post, când posibilităţile sunt nenumărate, având în vedere combinaţiile de fructe şi legume ce pot fi făcute. Astăzi am decis să vă prezint o reţetă de post pe care am încercat-o zilele trecute şi care mi-a plăcut mult. Se prepară uşor şi este săţioasă. Doar are orez, nu? :P

Pentru salata de orez cu măsline ai nevoie de o cană de orez, 100 gr măsline, o ceapă verde, o legătură de pătrunjel, 2 linguri de ulei de măsline, o lingură de oţet, sare şi piper. Iată cum se prepară:
- se spală bine orezul şi se fierbe în  patru căni de apă cu sare
- se scurge şi se spală într-un jet de apă caldă, apoi într-unul de apă rece. Se scurge din nou şi se pune într-un bol
- se taie în jumătate măslinele, se scot sâmburii şi se fierb în apă
- se scurg după primul clocot şi se adaugă peste orez
- se adaugă ceapa tăiată mărunt, se adaugă uleiul, oţetul şi pătrunjelul tocat şi se condimentează după gust.

Asta este tot. Simplu, nu? :D

Mai multe reţete de post găseşti în articolul de aici.


miercuri, 24 februarie 2016

Beneficiile incredibile ale consumului de spirulină

Am început să iau de câteva săptămâni spirulină pudră și trebuie să vă povestesc și vouă cât de bine mă simt urmând acest tratament. Am vrut să iau mai demult spirulină, dar am tot amânat momentul pentru că îmi era frică de gust. Amestec în fiecare dimineață câte o linguriță de pudră cu apă sau sucuri de fructe sau o amestec în smoothie-uri.  Am încercat să o consum și cu iaurt, dar nu merge așa de bine. Mă simt mai odihnită și am mai multă energie, îmi simt corpul mai ușor, iar pielea feței este mult mai curată, iar coșurile apar mai rar.


Dar să vă povestesc puțin despre spirulină și la ce mai este ea bună. Poate vă este și vouă de ajutor în anumite afecțiuni. Spirulina este o algă de culoare verde care a început să fie studiată și utilizată ca supliment alimentar din anul 1970. Este recomandată vegetarienilor pentru nutrienţi suplimentari, persoanelor în vârstă și celor solicitate din punct de vedere fizic, chiar și copiilor care refuză să consume fructe și legume.  

Spirulina este benefică pentru bolnavii cu diabet de tip 1, pentru că stimulează producţia de insulină, alungă oboseala și este indicată în perioadele de efort intens, fizic şi intelectual. Este recomandat consumul ei după operaţii pentru că ajută în perioadele de recuperare și de vindecare sau pentru scăderea nivelului de colesterol total și de colesterol LDL (rău).

Eu vă recomand cu drag spirulina. Mai multe informații despre ea puteți citi aici.

vineri, 5 februarie 2016

Zahărul – atât de nociv pentru organism!

Dulciurile. Putem trăi fără ele? Eu afirm cu toată sinceritatea că DA! De când am descoperit că fiecare om consumă, în medie, mai mult de 50 de kilograme de zahăr pe an, am decis că trebuie să renunț treptat la consumul de zahăr. 50 de kilograme este o cantitate foarte mare de zahăr! Mă tot întreb unde mai încape atâta zahăr în organism?

Mulți dintre noi îl consumăm fără să conștientizăm acest lucru, deoarece multe alimente nu sunt atât de dulci și credem că nu au în compoziție cantități mari de zahăr. Zahărul a fost legat de-a lungul timpului de numeroase probleme de sănătate, de la obezitate, până la apariția cariilor dentare. Am mai citit în articolul de aici că ideal este să menținem în sânge un nivel de zahăr stabil și pentru asta trebuie să stăm departe de alimentele din comerț care au un conținut bogat de zahăr alb sau de sirop de porumb.


În articol sunt prezentate efectele pe care zahărul le are asupra organismului nostru, dar și o listă de alimente care sunt considerate sănătoase, dar care de fapt, au mult mai mult zahăr decât credem. Eu voi renunța treptat la zahăr pentru că este foarte nociv pentru corp. Lectură plăcută!